Wytyczne w zakresie rewitalizacji i gminnych programów rewitalizacji opracowało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.
Podstawowym narzędziem prowadzenia rewitalizacji na obszarach zdegradowanych będzie gminny program rewitalizacji, stanowiący dokument uchwalany przez radę gminy, opracowywany i realizowany w partycypacyjnej procedurze, z udziałem interesariuszy.
Program rewitalizacji będzie programem obejmującym wszystkie obszary zdegradowane w gminie i stanowiącym kompleksową strategię przeprowadzenia na tych obszarach działań rewitalizacyjnych. GPR nie będzie stanowił aktu prawa miejscowego ? zachowa charakter wiążący jedynie dla organów gminy.
Procedurę przygotowania GPR powinna zainicjować rada gminy, podejmując w drodze uchwały decyzję o przystąpieniu do sporządzenia takiego programu. Wykonawcą uchwały i podmiotem sporządzającym program będzie wójt (burmistrz, prezydent miasta).
W procedurze opracowywania programu przewiduje się szeroki udział interesariuszy, a także konsultacje projektu z organami powiatu i województwa.
Zachęcamy Państwa już teraz do współpracy w niniejszym zakresie. Środki na ten cel Gmina powinna zarezerwować już w budżecie na rok 2016.